Arben Kraja of SPAK, does a suspicious tender again for the purchase of headphones

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 16.09.2022, 20:17

Arben Kraja, the head of SPAK, seems to have finally begun to wake up from his lethargic sleep. Wait, wait friends! It has not woken up to arrest the big fish, but to organize the next suspicious tender.

It seems that with the coming of the end of the term, the gentleman in question will benefit something for himself. And how can this be done better than through one-by-one tenders? Today, it was his turn for another dubious tender, this time for the purchase of headphones and computers.

It is about the procedure with reference number Ref-37522-07-29-2022 and with the object "Purchase of computers, laptops and professional headphones". The limit fund of the said procedure is 6,782,931 new ALL without VAT or about 81 million old ALL with VAT.

Now the "miracle" begins. Studying the relevant documents, it can be seen that the PC STORE firm, owned by Elton and Vitator Mehmeti, was declared the winner, for the value of 5,942,000 new ALL without VAT or about 71 million old ALL including VAT.

But it turns out that another participating firm has offered a lower value, not even a little, but with a significant difference of about 23 million old ALLwith VAT. For the above, of course, this tender would necessarily be subject to investigation by SPAK.

But in the case when the tender was organized by the institution that should investigate others, how is it done?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit