Emiriana Sako gives the Dulaku family 130 million without competition for the purchase of vehicles for the municipal police

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.09.2022, 18:51

The "deeds" of the mayor of Durrës, Emiriana Sako, have not stopped. We are not talking about "deeds" for the benefit of the community, but on the contrary. For her "deeds" to the detriment of Durrës taxpayers' money.

We say this because the lady in question has organized another dubious tender. This time the beneficiary is the Dulaku family through their company ALBANIA MOTOR COMPANY. It turns out that this company was declared the winner of a non-competitive tender where only it competed "with itself". But what is it about?

We are talking about the tender with reference number REF-36947-07-22-2022 and with the object "Purchase of vehicles for the Municipal Police". This procedure has as fund limit the figure of 11,300,000 new ALL without VAT or about 135 million old ALL with VAT.

From the study of the tender documentation, it is noted that only one company participated, namely ALBANIA MOTOR COMPANY owned by the Dulaku family, for the offered value of 10,580,000 new ALL without VAT or about 126 million old ALL with VAT. Being the only contestant, of course it was "very easy" to be declared the winner.

Meanwhile, in addition to the lack of competition, there is also the proximity of the winning value to the tender's limit fund, which raises doubts that we are dealing with a predetermined winner. We say this because the value offered by ALBANIA MOTOR COMPANY is 93.62% of the limit fund.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit