The banal duplicity of Erion Veliaj/Yesterday he hugged his mother from Zall Herri, today he took the police to take the tomatoes

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.09.2022, 18:38

On 09.09.2022 Erion Veliaj and Edi Rama gave their next show in front of the public with a ceremony in Zall Herr in Tirana where they advertised that they sheltered some families affected by the earthquake in new houses. As "custom" requires, both Rama and Veliaj appeared together with almost everyone in photographs.

The main photo of that day's propaganda was the appearance of Veliaj and Rama next to two mothers with headscarves from the community of Zall Herr. Erion Veliaj hurried to appear in the photo even hugging one of the mothers, as that his love for her was infinite.

But unfortunately, the next day it turned out that Veliaj's hug with Zall Herri's mother was not an expression of love and humility for her, but pure propaganda, which on 10.09.2022 turned into a stab in the back for that mother. You might ask why?

Because the same mother confronted the policemen of Veliaj who boldly went to seize her tomatoes and salad, just like she was building a building without a permit like Morina or Salillari.

It is surprising in fact how Veliaj and his policemen can track down and find every mother in a headscarf selling vegetables in every corner of Tirana, but it is impossible for them to watch how buildings with 9 or 12 floors without permission are built in a among the most sought-after areas of Tirana such as Dry Lake.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit