Mallakastër Municipality declares Salillari the winner, gives him 1.3 billion although 4 firms offered less

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 09.09.2022, 22:11

Various wonders continue to accompany us several times a day in Albania. Of course, Mallakastër Municipality was not missing among them. The latter seems to have let go completely and did not ask about the competition, but put into Salillar's pocket a full 1.3 billion ALL from the taxes of the Malkastrians.

Instead of using that money to help the poor through various social projects or programs, the Mallakastër Municipality has decided that the money stays better and warmer in Salillar's pockets.

But what is it about? This municipality has carried out a tender with reference number REF-35560-07-06-2022 and with the object "Reconstruction of roads in the villages of Dukas, Visokë, Greshicë, Mollaj". The limit fund of this procedure is 116,565,167 new alleks without VAT or about 1.4 billion old alleks with VAT.

Studying the relevant tender documentation, it is noted that 10 companies participated. Salillari was declared the winner with an offer of 107,668,350 new ALL without VAT or about 1.3 billion old ALL with VAT. But it is noticed that a total of 4 other companies gave much lower bids than the winner, and yet they were surprisingly disqualified.

Even the deepest difference between SalillarI and the firm with the lowest offer goes to about 300 million old ALL with VAT. Of course such a figure is not a word of mouth and the authorities should investigate this procedure, as there are suspicions that the winner may have been predetermined. What do you think?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit