Adrian Çela of OSHEE spends 10 million euros for “smart metering”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 09.09.2022, 22:00

The tenders continue and of course the larger the number involved, the greater the likelihood that the abuse will be high. One of the institutions that almost always organizes tenders with large "stakes" is undoubtedly OSHEE administered by Adrian Çela. It is learned that this institution will spend over 10 million euros for "intelligent metering".

But what is it about? OSHEE has organized a tender with reference number REF-23133-03-25-2022 and with a limited fund of 1,048,176,705 new ALL without VAT or about 10 million and 600 thousand euros if we include VAT. The object of the tender is "F.V and installation of the Intelligent Metering system in the Electric Cabins of OSSH sh.a, Software and their integrations in the MDMS platform (Mater data management system)".

But where is the problem with this tender? In addition to the extremely high value of over 10 million euros, it is noted that one of the participating companies has offered an offer with a very high margin compared to the firm announced as the winner. This difference is about 2 billion old lek including VAT, or about 1.7 million euros.

A total of 5 companies participated in the competition and the winner was the company owned by Petraq Shomo called "Aci Engineering", for a value of 992,576,392 new ALL without VAT or over 10 million euros if we include VAT. Meanwhile, the company that offered the lowest value had its offer 827,529,759 new ALL without VAT, that is, about 2 billion ALL less than the winner if we include VAT. All this leads to doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit