Erion Veliaj spends 200 million ALL to buy plates and ladles for nurseries and kindergartens in Tirana in the non-competitive tender

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 09.09.2022, 21:55

Do you think, friends, that the kindergartens and nurseries of Tirana are without the necessary kitchen equipment? So no spoons, no knives, no chopsticks, no bowls etc? Of course not, but the tender that was organized by the General Directorate of Nurseries and Kindergartens in Tirana, an institution dependent on the Municipality of Tirana, was carried out in such a way that it seems they don't have any of them.

It is learned that nearly 200 million old ALL with VAT will be spent to buy such kitchen equipment for the capital's kindergartens and nurseries. Such a tender bears the reference number REF-37946-08-04-2022 and has as its object "Purchase of materials, kitchen utensils".

The limit fund is set to be 16,132,341 new ALL without VAT or about 200 million old ALL with VAT. But if we take a look at the documents of this tender, it can be seen that only one company participated in the competition.

So we are dealing with a non-competitive procedure, where the only participant is simultaneously announced as his winner.

It is about the company SHPIRAGU owned by citizens Agron Lleshi, Sherif Kapllani and Elda Kapllani. This company has offered the value of 15,713,490 new ALL without VAT or about 200 million old ALL including VAT.

It is also understood that the value in question is almost identical to the value of the limit fund, namely 97.4% of it. All of the above raises doubts that we are dealing with a predetermined winner and that this tender should be investigated by the relevant authorities.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit