Zhang nxjerr në shitje Interin

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 09.09.2022, 21:18

Interi nuk e ka nisur mirë sezonin e ri dhe sikur mos mjaftonte forma jo e mirë në fushën e lojës, skuadra ka probleme edhe me pronarët. Interi shumë shpejt nuk do të jetë më nën pronësinë e kinezëve.

Mediat italiane kanë zbuluar oferta të njëpasnjëshme që kanë mbërritur në zyrat e klubi. Kinezët në këtë pikë duket se janë të bindur për të lëshuar klubin në duar të tjera dhe sigurisht për t’u larguar me fitime kolosale.

Sipas “Libero”, presidenti i zikaltërve, Stiven Zhang, ka kontaktuar fondi financiar të njohur amerikan “Goldman Sachs” për të filluar procesin e shitjes.

Hapi i parë është pikërisht ai i gjetjes së blerësve të besueshëm dhe fondi amerikan do të jetë ndërmjetësi për të siguruar kalimin e pronësisë dhe shumave të mëdha që kërkohen për të dorëzuar aksionet kontrolluese të Interit.

Të njëjtat burime sqarojnë se Zhang ka zyrtarizuar këtë fond që të kërkojë 1,2 miliard euro për shitjen e aksioneve të “Sunning” në klubin zikaltër. Thuajse dyfishi i shifrës që mendohet se “Suning” ka derdhur në arkat e klubit zikaltër që nga viti 2016.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit