Izraeli sulmon me raketa Palestinën, ka të vdekur, mes tyre edhe fëmijë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 05.08.2022, 22:55

Në një fjalim kombëtar, kryeministri izraelit Yair Lapid tha se Izraeli kishte nisur sulmet në Gaza.

Ekipet e shpëtimit dhe zjarrfikësit shuan një zjarr në mes të shkatërrimit pas një sulmi ajror izraelit në qytetin e Gazës, më 5 gusht 2022. - Ushtria izraelite tha sot se filloi sulmet ajrore në Gaza, të cilat u dëshmuan nga palestinezët në qytetin qendror të Gazës [Mohammed Abed /AFP]

“Kjo qeveri ka një politikë të tolerancës zero për çdo tentativë sulmi, të çfarëdo lloji.”, tha Lapid. "Izraeli nuk do të rrijë duarkryq kur ka nga ata që përpiqen të dëmtojnë qytetarët."

Gaza

Izraeli lëshoi ​​raketa në rripin e Gazës, duke vrarë 10 persona, mes tyre një vajzë pesëvjeçare, një grua 23-vjeçare, si dhe Taysir al-Jabari, një komandant i krahut ushtarak të Xhihadit Islamik.

Gaza

Ministria e shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 10 persona u vranë, duke përfshirë al-Jabari dhe një vajzë pesëvjeçare. Të paktën 55 persona u plagosën dhe po trajtohen në spitale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit