Vdekja misterioze e tregtarit të armëve në Tiranë, jep dorëheqjen kreu i Shërbimit Sekret të Jashtëm në Poloni

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.08.2022, 22:46

Ditën e sotme më 4 gusht, kreu i Agjencisë së Inteligjencës së Jashtme, Piotr Krawczyk ka dhënë dorëheqjen. Zëdhënësi i ministrit-koordinator të shërbimeve sekrete, Stanisław Żaryn, informoi për dorëheqjen e Piotr Krawczyk, kreut të Agjencisë së Inteligjencës së Jashtme. Siç tha ai, arsyeja në këtë rast ishte personale.

Sipas informacioneve nga gazetarët polakë, Piotr Krawczyk duhej të jepte dorëheqjen për shkak të një rasti të lidhur me vdekjen e një tregtari armësh nga i cili qeveria bleu respiratorë. Prandaj, shkarkimi i tij duhej të paraprihej nga një kërkesë për një hap të tillë. Shërbimet nuk e konfirmuan këtë informacion, por të pyetur nuk e mohuan që dorëheqja e Krawczyk do të ndodhte realisht.

Vdekja misterioze e një tregtari armësh që shiti respiratorë në Poloni

Informacioni i parë jozyrtar për vdekjen e Andrzej I. u shfaq më 19 korrik . U bë me dije se për një burrë polak në Tiranë është lëshuar certifikata e vdekjes. Më pas u raportua se trupi i Andrzej I. nuk ishte transportuar ende në Poloni. Faktin e vdekjes e konfirmuam, direkt në Shqipëri dhe Europol. 71-vjeçari Andrzej I. do të largohej nga Polonia në fund të vitit 2020.

Më parë, ai nuk kishte dorëzuar pjesët e respiratorëve të porositur nga qeveria polake. Një vit më parë, u zbulua se Ministria e Shëndetësisë kishte blerë mbi një mijë respiratorë, duke shpenzuar 200 milionë PLN. Gjithçka ndodhi kur ministria drejtohej nga Łukasz Szumowski, dhe Janusz Cieszyński, atëherë zëvendësministër i shëndetësisë, ishte përgjegjës për nënshkrimin e kontratës.

Skandali shpërtheu kur rezultoi se respiratorët ishin blerë nga kompania E&K, e cila drejtohej ndër të tjera nga një tregtar armësh dhe departamenti mori vetëm 200 nga 1241 respiratorë të porositur. Për më tepër, rezultoi se pajisjet nuk kishin dokumentacionin e duhur, megjithëse 154 milionë PLN shkuan në llogarinë e tregtarit. Të dhënat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se ministria ka rikuperuar gjysmën e shumës që kishte paguar në atë kohë.

Andrzej Izdebski, një tregtar famëkeq armësh i përfshirë në një prokurim të ndotur nga skandali të ventilatorëve mjekësorë në Poloni, vdiq papritur në Tiranë, në moshën 71-vjeçare. Çuditë rreth vdekjes ndezën spekulime se ishte inskenuar. Emri Andrzej Izdebski, i cili në kohën e komunizmit në Poloni kishte punuar për policinë sekrete, nuk ishte krejtësisht i panjohur në Shqipëri.

Në vitin 2011, Izdebski regjistroi dy biznese në Shqipëri – Unimesko, një kompani me qëllimin e deklaruar të përfshirjes në marrëveshjet e armëve dhe një tjetër me emrin Wind Sun Water Initiative, biznesi i të cilit ishte energjetika. Partnerja e tij në atë biznes ishte Liljana Zyla, bashkëshortja e Ylli Zylës. Të dy kompanitë kishin të njëjtën adresë: pallatet Matriks, pranë Gjykatës së Tiranës.

Kompania në të cilën partnere ishte Liljana Zyla, ishte objekt i një valë akuzash në media dhe nga Partia Socialiste, në atë kohë në opozitë. Socialistët akuzuan Ylli Zylën, në atë kohë kreun e agjencisë së inteligjencës ushtarake SHIU dhe Ministrinë e Mbrojtjes së Shqipërisë për përfshirje në tregti të paligjshme armësh dhe municionesh. Zyla dha dorëheqjen nga puna, por pretendoi se akuzat kundër tij ishin “sulme imorale dhe të pabaza”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit