Shkencëtarët besojnë se seksi mund t’i reduktojë efektet e alergjisë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.06.2022, 21:02

Çdo verë, ata që vuajnë nga alergjia detyrohen të blejnë spraj për hundë, medikamente dhe shami për të luftuar efektet e polenit. Por disa shkencëtarë besojnë se ata që kanë alergji duhet të shikojnë drejt çarçafëve për lehtësim nga kruajtjet e syve, rrjedhjen e hundëve dhe teshtitjen.

Në vitin 2019, ekspertët në Iran gjetën një lidhje midis sistemit riprodhues dhe pasazheve të hundës, duke sugjeruar se seksi mund të jetë përgjigja për reduktimin e efekteve të alergjisë. Po, vërtet. Shkencëtarët zbuluan se seksi bën që enët e gjakut të shtrëngohen në hundë dhe sy, që do të thotë se hundët e zëna zhbllokohen dhe sytë e përlotur ndalojnë lotimin. Sina Zarrintan shpjegoi në revistën Medical Hypotheses se seksi mund t'i bëjnë vërtet pasditet tuaja të verës sërish të këndshme.

Shkencëtari tha: "Kjo mund të bëhet herë pas here për të lehtësuar kongjestionin dhe pacienti mund të rregullojë numrin e marrëdhënieve në varësi të ashpërsisë së simptomave." Teoria konsiderohet të jetë më e dobishme për meshkujt, pasi ejakulimi mendohet se lehtëson këto simptoma të alergjisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit