SKANDALI/ Oligarku shqiptaro-grek Janis Karathano për SPAK! Shqiptarët s’bëjnë dot më analiza në shtet

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 03.06.2022, 13:43

Një skandal i vërtetë ka kapluar Shëndetësinë e mjeruar të vendit me një nga koncesionet më korruptive të lëshuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Pavarësisht se janë paguar 100 MLN € nga xhepat e popullit për koncesionin e laboratorëve të fituar nga oligarku shqiptaro grek Janis Karathanos, qytetarëve nuk u bëhen analizat në QSUT edhe nëse parawiten në gjendje të rëndë.

KLSH ka konstatuar shkelje dhe abuzime në auditin e fundit dhe i ka kërkuar qeverisë të ndërpresë marrëdhënien koncesionare me Karathanosin.

QSUT ka njoftuar mjekët dhe administratën e vet të mos i kryejnë analizat qytetarëve pasi është arritur limiti maksimal i numrit të tyre të nënshkruar në kontratë nga koncensionari.

Këshilli i Lartë i Shtetit ka gjetur shkelje të rënda në këtë procedurë për shkak se kompanitë e konsorciumit të Karathanosit janë regjistruar offshore në Spanjë.

Ky koncesion u nis që në kohën kur Ilir Beqja ishte ministër Shëndetësie e u bitis nga Manastirliu. Të gjitha analizat e qytetarëve që duhet të bëheshin në shtet i kaluan me koncesion kompanive të privatit të cilat tani kanë lënë popullin në mëshirë të fatit.

Ky është një ndër skandalet më të mëdha të shënuara ndonjëherë në sistemin e shëndetësisë, ndërsa SPAK duket se merret akoma me Fatos Tushen, por ka nisur pushimet kur vjen puna tek korrupsioni që vlon që tek dera e QSUT.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit