Pastori Akil Pano dekorohet me titullin “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut” për mbrojtjen e institucionit të familjes

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.05.2022, 18:57

Pastori Akil Pano është dekoruar dy ditë më parë nga Presidenca me titullin “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”. Motivacioni i këtij titulli ishte: "Me mirënjohje ndaj përkushtimit në drejtim të mbrojtjes së institucionit të familjes, të lirisë së fjalës, si dhe të besimit gjatë tri dekadave të fundit.

Në vlerësim të angazhimit si promotor i vlerave të larta morale, qytetare, kombëtare dhe të solidaritetit njerëzor, duke investuar të gjithë kapacitetin e tij shpirtëror dhe intelektual në shërbim të komuniteteve të ndryshme në Shqipëri.”

Akil Pano njihet si themelues i Koalicionit për Mbrojtjen e Familjes dhe Jetës. Por ky dekorim shkaktoi reagim nga ana e komunitetit LGBTI. Sipas këtij komuniteti ky veprim është fyes e denigrues për komunitetin LGBTI.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit