Policia izraelite sulmon dhunshëm kortezhin me trupin e gazetares palestineze, arkivoli për pak bie në tokë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.05.2022, 22:10

Policia izraelite sulmoi brutalisht një kortezh funerali që mbante trupin e gazetares së vrarë Shireen Abu Akleh në Jerusalemin Lindor të premten.

Oficerët mund të shiheshin duke sulmuar vajtuesit ndërsa mbanin arkivolin e Abu Akleh përmes Jerusalemit nga spitali në vendin e varrimit të saj.

Gaz lotsjellës dhe shkopa gome u përdorën nga policia izraelite kundër vajtuesve.

Të shtëna me armë zjarri dhe britma mund të dëgjoheshin në një transmetim të drejtpërdrejtë të funeralit, ndërsa mbajtësit e arkivolit përpiqeshin të mbanin arkivolin drejt.

Gazetarja veterane Abu Akleh, 51 vjeç, u qëllua për vdekje nga forcat izraelite ndërsa mbulonte një bastisje në kampin e refugjatëve Jenin të Bregut Perëndimor për Al Jazeera të mërkurën, pavarësisht se kishte veshur një jelek që e identifikonte qartë atë si një anëtare të medias.

Vdekja e saj ka tronditur Palestinën dhe ka çuar në një vërshim global të kritikave për shënjestrimin e gazetarëve nga Izraeli.

Mijëra vajtues palestinezë pritet t'i japin lamtumirën gazetares së njohur gjatë funeralit të saj në Qytetin e Vjetër të premten.

Izraeli ka kufizuar numrin e pjesëmarrësve në funeral në 50 dhe ka ndaluar ngritjen e flamurit palestinez si dhe brohoritjet, duke kërcënuar se do të shpërndajë vajtuesit nëse këto kërkesa nuk plotësohen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit