Tajlanda i jep falas banorëve 1 milionë bimë kanabisi

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 12.05.2022, 20:02

Ministri i shëndetësisë i vendit Anutin Charnvirakul njoftoi lajmin më 8 maj pas vendimit të janarit që njerëzit mund të rritin bimë kanabisi në shtëpi në Tajlandë. Në një deklaratë të shpërndarë në Facebook, Charnvirakul tha se ai synon që bimët e kanabisit të rriten si “kultura shtëpiake”.

Rregulli do të hyjë në fuqi më 9 qershor dhe do të thotë për sa kohë që njerëzit njoftojnë qeverinë e tyre lokale, ata mund të rritin bimët nga komoditeti i shtëpisë së tyre, megjithatë kanabisi mund të përdoret vetëm për qëllime mjekësore. Duke raportuar mbi lajmet, CNN vë në dukje se vendimi është pjesë e planit të Tajlandës për të nxitur kanabisin si një kulturë parash. Sipas gazetës, një e treta e fuqisë punëtore të vendit punon në bujqësi.

Pas lajmit në një postim të dytë të shpërndarë më 10 maj, Charnvirakul shtoi se kompanitë tajlandeze të regjistruara në mënyrë të rregullt mund të shesin më pas produkte kanabisi. Sidoqoftë, produktet e përmendura duhet të përmbajnë më pak se 0,2 tetrahidrokanabinol (THC), i cili është përbërësi i bimës. Charnvirakul konfirmoi: "Kjo do t'u mundësojë njerëzve dhe qeverisë të gjenerojnë më shumë se 10 miliardë baht (monedha vendase) në vit të ardhura nga marihuana dhe kërpi".

Duke folur për CNN, Kitty Chopaka, një sipërmarrëse kanabisi me bazë në Bangkok, theksoi se vendimi i ri fokusohet në përdorimin medicinal të kanabisit. Chopaka tha: "Do të konsiderohet ende kriminale nëse nuk keni një recetë ligjore dhe duhet të jeni pacient i një lloj sëmundjeje që kjo të funksionojë. Vetëm atëherë do të jeni në gjendje të kultivoni kanabis në shtëpi dhe ta përdorni atë si të dëshëroni”.

Tajlanda është e njohur për qasjen e saj të ashpër ndaj drogës dhe dënimet e rrepta për krimet e lidhura me drogën, të cilat mund të rezultojnë me dënim me vdekje. Faqja e internetit e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar thotë: "Nëse shpalleni fajtor se keni poseduar 20 gramë drogë të klasit A ​​gjatë daljes nga Tajlanda, rrezikoni të merrni dënimin me vdekje".

Në vitin 2018, Tajlanda u bë vendi i parë i Azisë Juglindore që legalizoi kanabisin për përdorim mjekësor. Duke folur në atë kohë, ligjvënësi Somchai Saëangkarn tha se miratimi i amendamentit duhet të konsiderohet "një dhuratë e Vitit të Ri". Ai konfirmoi: "Amendamenti (për Projektligjin për Narkotikët) kaloi sot leximin e dytë dhe të tretë dhe do të hyjë në fuqi sapo të botohet në Gazetën Mbretërore".

166 anëtarët e Asamblesë Kombëtare Legjislative votuan pro amendamenteve dhe askush nuk përdori votën e tyre për të kundërshtuar mocionin, megjithëse 13 persona abstenuan.

Burimi: UNILAD Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit