Karim Benzema u dënua me burg dhe gjobë për skandalin seksual, çfarë do ndodhë tani?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2021, 15:51

Ylli i Real Madridit dhe Francës , Karim Benzema është shpallur fajtor për bashkëpunim në tentativë shantazhi në lidhje me rastin e kasetës seksuale që përfshin ish- bashkëlojtarin e Les Bleus , Mathieu Valbuena . 33-vjeçarit i është shqiptuar një gjobë prej 75 mijë euro, së bashku me një vit burg me kusht, që do të thotë se nuk do t'i duhet ta vuajë atë për sa kohë që nuk kryen një vepër tjetër. U tha se kandidati për Topin e Artë i bëri presion Valbuenës për të paguar shantazhuesit në kohën e incidentit në qershor 2015, ndërsa dyshja ishin në një kamp stërvitor me Francën . Skandali tronditi deri në themel futbollin francez dhe të dy lojtarët humbën vendet e tyre në skuadër në atë kohë.

Më poshtë disa pyetje-përgjgije për atë që do të ndodhë më pas me Benzemën .

A mund të apelojë Benzema?

Ai është në gjendje ta bëjë këtë, sipas avokatëve të tij, dhe ata njoftuan në sallën e gjyqit se do ta bëjnë, pasi kërkojnë të sigurohen që Benzema nuk ishte në dijeni të asaj që po ndodhte me Valbuenën .

Benzema do të duhet të shkojë në burg?

Jo. Në Francë, një individ nuk do të duhet të shkojë në burg nëse dënimi i tij është më pak se dy vjet, për sa kohë që nuk kryen një vepër tjetër. Gjoba financiare ka qenë më e madhja e mundshme, sepse gjyqtari bëri që Benzema të jetë shembull me veprimet e tij si publik.

A do të ndikojë kjo që ai të luajë për Francën?

Futbollit Federata franceze (FFF) mund të marrë këtë vendim, por Didier Deschamps e riktheu Benzeman përpara 2020 euro dhe Franca nuk do të ndërmarrë hapa pas.

Topi i Artë?

Jo, kjo nuk duhet të ndikohet. Votimi për Topin e Artë 2021 u mbyll dy javë më parë dhe Benzema është një nga favoritët për çmimin, së bashku me Robert Lewandowski dhe Lionel Messi .

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit