Ergys Verdho’s “love” with Paqsor Buzi does not stop, 800 million procurement for repairs

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.09.2021, 18:25

Ergys Verdho, the former head of the Albanian Road Authority (ARRSH), does not seem to know how to stop his "tender love" with one of the biggest beneficiaries of tenders in the Republic of Albania, Paqsor Buzi. The latter is one of the co-owners of the company G. P. G. COMPANY, a company which won a lot of tenders by state institutions. Currently, Ergys Verdho is no longer in the position of the head of ARA (ARRSH), but he has already become the head of Albanian Electric Power Corporation (KESH).

But even here it seems that he has not forgotten the old "loves" at all. We say this because when he was in charge of ARA, Paqsor Buzi and his company won almost all the majority of tenders. While now at the head of KESH again Ergys Verdho continues to "hand over" hundreds of millions of ALL in the hands of Paqsor Buzi. More specifically, it is about the tender with reference number REF-03268-08-19-2021 and with the object "Repair of leaks of bituminous material at aggregate no. 4, repair of the quota gallery 156mmnd and the battery room in HPP Fierzë".

This tendering procedure is learned to have as a limit fund the value of 66,150,748 new lek without VAT, or about 800 million old lek with VAT. Not a little money or not? Meanwhile, it is noticed that the competition in this tender has been truncated as only two companies have participated in the competition, which have offered values ​​close to each other. But the winner was announced Paqsor Buzi with his company G.P.G. COMPANY for the value of 64,708,907 new lek without VAT or about 780 million old lek with VAT. Suffice it to mention that this figure is almost the same as the tender limit fund, more specifically as 97.82% of it. "Go on Gysi!"

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit