JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Rritja e çmimit të bukës/ Tigri: Është i përballueshëm, s’ka shkuar 100 lekë!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 23/09/2021 22:04

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Rritja e çmimit të bukës me 10-20 lekë ka qenë një nga çështjet e diskutuara gjatë ditëve të fundit, pasi prej drejpërdrejt xhepat e qytetareëve shqiptarë, shumica prej të cilëve nuk kanë një punë, ndërsa edhe ata që e kanë, paguhen keq. Por mesa duket zv.kryeministri Arben Ahmetaj, nuk mendon kështu, pasi sipas tij rritja e çmimit është e përballueshme deri në rritje 7-10 %. I ftuar në New3s 24, Tigri, u mundua të sqarojë se rritja ka ardhur për shkak se Rusia ka rritur çmimin.

Ahmetaj u shpreh:

Në diskutimet që kemi bërë me shumicë e pakicë, çmimi është i përballueshëm deri në rritje 7-10 % pasi diskutimet e çmimet që janë vendosur dikur kanë qenë të planifikuara në një çmim pak më të lartë të miellit sa ç’është sot. Nga përllogaritjet që kemi bërë është rritje 7-10 %. Në parim ka ardhur nga rritja e çmimit të grurit në tregjet ndërkombëtare. Një nga furnizuesit kryesorë është Rusia, ka vendosur edhe taksë eksporti dhe ka reflektuar çmimi në bursë, nuk ka shkuar 100 lekë!