JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

“Doni të pushtoni zonat serbe”/ Rusia ‘ultimatum’ Kosovës: Tërhiqni urgjentisht Policinë!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 22/09/2021 23:06

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar me anë të një deklarate në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës pas vendimit të qeverisë Kurti për vendosjen e reciporocitetit të targave mes dy vendeve. Rusia i ka kërkuar Kosovës që të tërheqë urgjentisht njësitë policore nga Veriu i Kosovës. Moska shprehet e shqetësuar dhe e sheh si përpjekje për të pushtuar dhe zaptuar terrioret e banuara nga serbët vendas. “Ne jemi shumë të shqetësuar nga përkeqësimi i situatës në rajonet veriore të krahinës autonome serbe të Kosovës … Në thelb, është një përpjekje e shqiptarëve lokalë për të pushtuar zonat e populluara nga serbët e krahinës dhe për të vendosur kontrollin e tyre atje. Ne kërkojmë nga autoritetet e Prishtinës që urgjentisht të tërheqin njësitet policore nga provinca veriore dhe të shohin për zgjidhje të situatës. Ne presim që mbrojtësit amerikanë dhe evropianë të Prishtinës më në fund të kenë një efekt kthjellues të mbrojturit e tyre në mënyrë që të shmangin një skenar destruktiv që kërcënon të gjithë rajonin"-thuhej në deklaratë.