Skerdi Drenova “godet” përsëri, i jep 350 milionë për rroba pune garuesit me shifrën më të lartë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.08.2021, 22:51

Prapë Skerdi! Prapë ai! Administratori i OST, nuk vonon dhe përsëri jep një tjetër tender të dyshimtë. Kësaj rradhe bëhet fjalë për rrobat e punës. Autoriteti kontraktues Operatori i Sistemit të Transmetimit OST, ka organizuar tenderin me numër reference REF-97965-06-11-2021 dhe me objekt “Rroba pune”. Fondi limit i tij është 33,576,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 400 milionë lekë të vjetra me TVSH. Sipas dokumentacionit të tenderit shikohet se Skerdi ka porositur veç rrobave të punës edhe 19 copë xhaketa serioze bashkë me 57 copë këmisha serioze. Nuk dihet se kush do t’i përdorë këto xhaketa dhe këmisha serioze për zyrë, ndoshta vetë Skerdi? Ndoshta ka shfrytëzuar tenderin dhe përveç rrobave të punës për punonjësit, ka shtuar edhe xhaketa e këmisha për vete, që të mos harxhojë para nga xhepi.

Gjithsesi habia fillon në faktin se në garë kanë marrë pjesë vetëm 3 garues, por a e gjeni dot se kush është shpallur fitues? Skerdi i ka dhënë “trofeun e vendit të parë” firmës që ka ofruar vlerën më të lartë nga gjithë të tjerët. Po, po! Dhe përveç kësaj, ka një diferencë prej gati 50 milionë lekë të vjetra me TVSH ndërmjet firmës që Skerdi shpalli fituese dhe asaj që ofroi vlerën më të vogël!

Për kronikë, fitues u shpall Osman Sulo, person fizik, me vlerën 29,548,200 lekë të reja pa TVSH ose rreth 355 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo shifër është nga ana tjetër mjaft afër me fondin limit të tenderit, gati sa 88% e tij. Të shohim nëse SPAK do të ndërmarrë ndonjë veprim, të paktën që Skerdi të ketë mundësi të përdorë ndonjërën nga 19 xhaketat dhe 57 këmishat serioze në gjykatë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit