Erion Veliaj’s water supply spends 230 million for support to Genc Likoskëndaj’s CCS

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.08.2021, 21:24

It seems that the Municipality of Tirana has started passionately the dubious tenders. This is because for some times it stayed somewhat quiet. But apparently the time has come for the taps to "explode" and the millions of Albanian taxpayers' money to go out in a frenzy. The case in question concerns SH.A. Water Supply and Sewerage Tirana, an institution directly subordinated to the Municipality of Tirana.

This institution has organized a tender with the object "Support Renovation of the Central Infrastructure of UKT sh.a." with a limit fund in the amount of 20,850,000 new ALL or about 250 million old ALL with VAT. It is noticed that only two companies participated in this procurement procedure, of which the winner was the company that gave the highest value. Normally in a normal race, not only should there be many more participants but the lowest bid should be declared the winner.

Apparently nothing was taken into account and the winner was the firm C.C.S. owned by Genc Likoskëndaj, Arjan Bare and Blerind Mehmeti, of whom 80% of the shares are owned by Likoskëndaj. This firm has been declared the winner for the value of 19,309,800 new lek without VAT or about 231 million old lek with VAT. As it is known, tenders for support and maintenance are the ones that are abused more. This is reinforced by the fact that the winning value is 92.61% of the tender limit fund. By the way, has anyone seen SPAK?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit