JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ndodh mrekullia në Turqi! Një kec lind mes flakëve, fermeri rrezikon jetën për ta shpëtuar
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02/08/2021 11:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Prej disa ditësh Turqia po përballet me zjarre të përmasave tragjike pasi deri më tani 8 njerëz kanë humbur jetën. Por një "mrekulli" ka ndodhur së fundmi pasi një kec i vogël ka lindur mes flakëve në një fermë të vogël në Antalia. Sercan Bayat u kthye në fermën e tij disa orë pasi ishte evakuuar për të shpëtuar kecin e tij në rrethin Manavgat. Pasi forcat e xhandarmërisë u kërkuan fshatarëve të evakuoheshin, Bajati rrezikoi jetën e tij për t'i lënë kafshët e tij të lira për t'i çuar në një zonë të hapur.

Kafshët tona janë më të dashura për ne se çdo gjë tjetër. Unë nuk mund t'i lija pas. Kur zjarri filloi të përhapej me shpejtësi unë i largova dhitë e mia dhe i çova në një zonë të hapur. Por përsëri shumë prej dhive dhe lopëve tona nuk mundën të mbijetonin dhe u dogjën të gjalla. Ndërsa kur u riktheva dhe pashë kecin e vogël të porsalindur para shtëpisë u gëzova pasi ishte si një mrekulli. Unë nuk mund ta kuptoja se si lindi, si mbijetoi. Ky kec i vogël u bë ngushëllimi ynë i vetëm në të gjitha telashet.

Burimi:pressreader Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA