JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Vaksinimi me detyrim! Shpërthejnë grekët, qindra qytetarë protestë për planin e qeverisë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21/07/2021 19:51

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Rreth 1500 persona protestuan pasditen e sotme në Ahtinë kundër vaksinimit ndaj Covid dhe detyrimit për ta bërë atë sipas një vendimi të qeverisë greke. Gjatë marshimit pati përplasje mes qytetarëvce dhe poliscisë. Me pankarta në duar protestuesit kërkuan që asnjë persona të mos detyrohet ta bëjë vaksinën, si dhe të mos penalizohet për kundërshtimin e tij për t‘u vaksinuar. Protestuesve iu bashkuan edhe dhjetëra anëtarë të shoqatave fetare, të cilët ngrenë shumë pikëpyetje dhe teori kospiracioni lidhur me virusin dhe prejardhjen e tij. Situata në Greqi në lidhje me Covid ka qenë sqetësuese, pasi shifrat e të infektuarve mbeten në nivele të larta me rreth 3000 infektime në ditë.

Ekspertët ngrenë alarmin për përhapje edhe më të madhe të Covid, kryesisht mes të pavaksinuarve. Situata më problematike paraqitet në Atikë dhe Kretë, ndërsa shifra të larta kanë edhe ishujt që janë edhe destinacionet kryesore turistike në vend.

Burimi: Euronews |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania