JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Po falte Namazin e Bajramit, presidenti i Malit sulmohet me thikë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 20/07/2021 21:31

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Paraditen e sotme, teksa të gjithë ishin rreshtuar për të falur Kurban Bajramin, presidentit në detyrë të Malit, Assimi Goita, është sulmuar me thikë. Incidenti ndodhi gjatë lutjeve në Xhaminë e Madhe në kryeqytetin Bamako për të shënuar festën myslimane të Kurban Bajramit. Më pas zyra e presidentit doli me një deklaratë për mediat ku bëri me dije se presidenti i shpëtoi paq sulmit dhe se trupat e sigurisë arrestuan personin e armatosur me thikë që tentoi të kryente këtë akt. “Çdo gjë është mirë. Nuk ka asnjë problem. Kjo është pjesë e të qenit lider”- u shpreh Goita në televizionin shtetëror pas sulmit. Kujtojmë se situata në Mali është e paqëndrueshme, pasi prej disa vitesh vendi ndodhet një një gjendje krize politike që pas rrëzimit nga pushteti të presidentit Ibrahim Boubacar Keita.

Koloneli Assimi Goita, i cili është udhëheqës i dy puçeve në nëntë muaj në Mali, u betua si president i përkohshëm në 7 qershor.

Burimi: CNN |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania