Maskat nuk përdoren më, por Ministria e Brendshme bën tender 123 milionë për të blerë të tjera

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.06.2021, 21:59

Tenderat në vendin tonë jo vetëm janë me natyrë abuzuese, por për më tepër janë edhe qesharake. Madje shpesh konsiderohen edhe si “meme” të gatshme. I tillë është edhe ky rast që do ju paraqesim në vijim. Behët fjalë për një tender të organizuar nga Ministria e Brendshme nëpërmjet Agjencisë së Blerjeve të Përqëndruara. Nuk bëhet fjalë për një tender dosido, por për një “gallatë” të vërtetë. Siç dihet prej javësh tashmë masat kundra COVID-19 janë reduktuar ndjeshëm, duke përfshirë këtu edhe heqjen e detyrimit për mbajtjen e maskave në mjediset e hapura. Jo vetëm kaq, por pritet që së shpejti masat kufizuese të lehtësohen akoma më shumë

Por pavarësisht kësaj, tenderat për blerje maskash vazhdojnë në mënyrë të frikshme. Kështu në datë 02.06.2021 janë shpallur fituesit e tenderit me objekt “Blerje materiale të ndryshme për pastrim (e ndarë në 3 Lote, përfshirë artikujt kundër COVID-19)”, me fond të përgjithshëm të marrëveshjes kuader: 197,020,422 Lekë (pa TVSH),me afat 24 muaj, me numër reference të procedurës kryesore REF-90593-03-19-2021.

Në rastin konkret do të fokusohemi tek loti i tretë “Blerje materiale të nevojshme për mbrotjen personale”, me fond të përgjithshëm të marrëveshjes kuadër 10,296,758.84 Lekë (pa TVSH) me numër reference REF-90602-03-19-2021. Shikohet se janë kërkuar të blihen maska respiratore me nivel mbrojtës FFP3, maska respiratore me nivel mbrojtës FFP2 (N95), maska kirurgjikale të thjeshta, maskë prej pëlhure e madje edhe doreza e sapun për duar.

Fituese janë shpallur tre kompani, përkatësisht “EGIAN MED” në pronësi të Fatos Lashi e Armand Fida; “FEDOS” në pronësi të Orion Struga dhe “EURO MED” në pronësi të Engjëll Hoxha dhe Hervin Fora. Me sa duket pak rëndësi ka që masat janë lehtësuar, rëndësi ka të bëhen tenderat e të shpallen fitues në vlera prej miliona lekësh.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit