Bashkim Ulaj “gjen parajsën”, fiton 3.3 miliardë pa konkurrencë nga Ujësjellësi Vlorë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 11.06.2021, 21:53

Që tenderat përdoren për të futur edhe ndonjë “kacidhe” në xhep, kjo ndodh kudo. Por që të përdoren për t’u futur thuajse të gjitha në xhep dhe për të lënë vetëm ndonjë “kacidhe” për punën që duhet bërë, kjo ndodh ekskluzivisht vetëm në Shqipëri. Themi kështu pasi thuajse të gjithë tënderat që kemi parë, janë më sa paku të dyshimtë në lidhje me mënyrën e përzgjedhjes së fituesit. Një tender i tillë që ngjall dyshime, është edhe ky që do të gjeni më poshtë.

Bëhet fjalë për një procedurë prokurimi që mban numrin e referencës REF-90500-03-18-2021 dhe ka si objekt “Ndërtim KUZ, rrjeti tercial (Lidhjet familjare) për UK Vlorë”. Fondi limit i këtij tenderi është 274,779,449 lekë të reja pa TVSH, ose rreth 3.3 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Duke studiuar dokumentacionin e kësaj procedure, vihet re një fakt i habitshëm. Shikohet se në garë ka marrë pjesë vetëm një operator, përkatësisht “GENER 2” e Bashkim Ulajt.

Kjo do të thotë që praktikisht në këtë tender nuk ka patur fare konkurrencë dhe rrjedhimisht fituesi e ka patur mjaft të lehtë për të fituar. Një rast i tillë konsiderohet si “flamur i kuq” për shkak të mungesës së konkurrencës duke ngjallur dyshime se fituesi ka qenë i paracaktuar. Nga ana tjetër shikohet gjithashtu se firma “GENER 2” ka fituar me vlerën e ofruar prej 273,421,937 lekë të reja pa TVSH ose rreth 3.3 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Siç e shikoni kjo vlerë është thuajse identike me vlerën e fondit limit, çka përbën një tjetër fakt të dyshimtë se fituesi mund të ketë qenë i paracaktuar. Për të qenë të saktë, vlera fituese rezulton të jetë sa 99.5% e vlerës së fondit limit të kësaj procedure prokurimi. Doni më për “Belulin”?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit