JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Vrasja e shqiptarit dhe plagosja e dy djemve në Greqi, zbardhet dinamika e ngjarjes: Shkak mosmarrëveshjet financiare
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13/01/2021 10:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Policia greke po mosmarrëveshjet financiare pas shkakut të përplasjes vdekjeprurëse në Sheshin Agios Sostis në Athinë. Kjo del nga deklaratat e marra deri më tani nga Policia. Vëmendja e autoriteteve përqendrohet në dëshmitë e dy djemve të 54-vjeçarit që humbi jetën jashtë kafenesë në sheshin Agios Sostis. Dy të rinjtë, të moshës 22 dhe 28 vjeç, ishin të pranishëm në përplasjen që i parapriu vrasjes dhe po trajtohen në Spitalin e Përgjithshëm të Nicës. Në fakt, njëri nga dy të rinjtë që po trajtohen në spital është në gjendje të flasë, ndërsa gjendja shëndetësore e vëllait të tij, i cili u plagos rëndë, po përmirësohet në mënyrë të vazhdueshme. Burimet e policisë raportojnë se 54-vjeçari ishte me gruan dhe dy djemtë e tij në shesh, një distancë të shkurtër nga shtëpia e familjes. Atje, filloi një sherr me një grup shqiptarësh për arsye që ende nuk dihen dhe po hetohen nga zyrtarë të Departamentit të Vrasjeve të Sigurisë. Sipas dëshmive, sulmi i përgjakshëm ndodhi me pas mosmarrëveshjeve financiare me personin e armatosur që hapi zjarr dhe bashkëpunëtorët e tij. Asnjë nga shqiptarët nuk kishte precedente penalë në të kaluarën. 54-vjeçari që vdiq ishte një punëtor në një kompani tekstili, ndërsa një nga djemtë e tij punonin në një dyqan kasapi.

Policia ka në dispozicion një video që përshkruan hapa pas hapi përplasjen e përgjakshme, me një të vdekur dhe tre të plagosur. Video është marrë nga monitorimi i një dyqani në zonë dhe konkretisht nga kafeneja ku ndodhën të shtënat. Sipas informacioneve, dy të rinjtë që u plagosën u përleshën me autorët në sheshin e Agios Sostis, derisa autorët të fillonin t'i ndiqnin ata. Pastaj dy të rinjtë hynë në kafene për t'u mbrojtur. Autorët i ndoqën ata, hynë në lokal dhe më pas filloi një përleshje e ashpër. Derisa në një moment njëri prej tyre nxori një armë dhe filloi të qëllonte. Babai u përpoq të mbronte fëmijët e tij dhe mori një plumb që e plagosi për vdekje. Kamarierja fatkeqe në të njëjtën kohë mori një plumb në këmbë. Shtatë predha dhe një thikë e palosshme u gjetën në vendin e përplasjes, e cila ka shumë të ngjarë të jetë e autorëve. Burimet e policisë vërejnë se ekziston një "imazh" i identitetit të burrit që hapi zjarr ndaj familjes. Sipas vlerësimeve, personi i armatosur po fshihet, megjithëse autoritetet janë optimistë për arrestimin e tij. Në ndërkohë, policia greke është në kërkim të një makine Opel dhe gri. Autorët u larguan nga vendi i vrasjes në këtë makinë. Dëshmitë tregojnë se ata mbërritën në vend me një makinë gri dhe u arratisën me të në zonën e Petralona. Burimet e policisë thonë se sipas vlerësimeve të tyre, personat e armatosur nuk shkuan në Sheshin Agios Sostis për të vrarë. Më shumë gjasa, shpërtheu një grindje që rezultoi në të shtënat.

Burimi:newsbomb.gr Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA