OPINION/ Origjina e Covid vazhdon të mbetet mister… Duhet një hetim i plotë!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 15.11.2020, 13:31

Pas kaq shumë vdekjeve dhe sëmundjeve, një mister që nga ditët e para të koronavirusit nuk është zgjidhur ende. Ne ende nuk e kuptojmë origjinën e saj ose sesi u bë një vrasës global. Përgjigjet qëndrojnë në Kinë, dhe ndoshta më gjerë. Bota ka nevojë për një hetim të besueshëm, të paanshëm për t'u përgatitur më mirë për pandemitë e ardhshme.

Me shumë gjasa, virusi ishte një përhapje zoonotike, një hap i madh nga kafshët tek njerëzit, të cilat janë bërë më të zakonshme ndërsa njerëzit shtyhen në zona të reja ku kanë kontakte më të ngushta me jetën e egër. Faktet janë ende jashtëzakonisht të rralla. Familjarët më të afërt të njohur për këtë koronavirus u mblodhën nga lakuriqët e natës në provincën Huan të Kinës në 2012 deri në 2013 dhe në 2019. E para përputhet me sekuencën gjenetike të virusit me 96.2%, dhe e dyta me 93.3%. Por me një madhësi gjenome prej rreth 30,000 nukleotidesh, virusi më i afërt i lakuriqëve të natës është akoma gati 1,200 nukleotide të largëta.

Për më tepër, shpërthimi i parë u raportua më shumë se 1.000 milje larg nga Yunnan në Wuhan, provinca Hubei. Si i kaloi koha dhe distanca? A kishte ndonjë ndërmjetës tjetër kafshësh? David A. Relman, një mikrobiolog i Universitetit të Stanfordit, shkruan në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave, "historisë së origjinës" i mungojnë shumë detaje kryesore, "duke përfshirë një histori të hollësishme evolucionare të virusit, identitetin e paraardhësve të tij më të fundit dhe "çuditërisht, vendi, koha dhe mekanizmi i transmetimit të infeksionit të parë njerëzor".

Në fillim, dyshohej se Tregu me shumicë i Ushqimeve të Detit Huanan i Wuhan ishte vendi i infeksionit. Tregu ishte i madh, me 653 tezga, duke shitur prodhime deti por edhe fruta dhe perime, mish dhe kafshë të gjalla. Tregtia kryhej me dhelpra, racon, derr të egër, salamandra gjigante, iriq, drerë sika, gjarpërinj, bretkosa, thëllëza, minjtë bambu, lepujt, krokodilët dhe badgers. Tregu u mbyll menjëherë pas fillimit të shpërthimit dhe në nxitimin e dezinfektimit, nuk u mor asnjë mostër që mund të provonte një lidhje me virusin.

Sidoqoftë, disa mostra mjedisore nga tregu përmbanin virus që përputhej me ata te pacientët që u sëmurën. Një studim i 41 rasteve njerëzore të konfirmuara nga Wuhan tregoi se gati 70 përqind kishin një lidhje me tregun, por 30 përqind jo, duke përfshirë tre nga katër rastet e para. Të dhënat janë të pamjaftueshme për të përcaktuar nëse tregu ishte burimi i ndotjes, ose nëse ai shërbeu për të amplifikuar virusin për transmetimin nga njeriu në njeri, ose të dy, ose asnjëri.

Pyetjet ndoshta nuk do të zgjidhen nga mostrat fizike. Më shumë gjasa, përgjigjja do të vijë nga përdorimi i renditjes gjenetike për të përshkruar se si virusi u zhvendos nga një specie kafshësh në tjetrën dhe tek njerëzit.

Identiteti i ndërmjetësit të kafshëve – nëse ekziston një – mbetet një enigmë. Një koronavirus i gjetur në pangolina është afër, gjenetikisht. Pangolinat përdoren për mjekësi tradicionale në Kinë. Disa shkencëtarë kanë sugjeruar në muajt e fundit zgjerimin e gjuetisë për një ndërmjetës në Azinë Juglindore, ku speciet e tjera të kafshëve mund të kenë qenë nikoqire. Përhapja e fundit e virusit midis vizon në Danimarkë nënvizon nevojën për të menduar gjerësisht për përhapjen zoonotike.
Burimi : Washington Post |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit