Vetmia shkakton probleme në trup më shumë sesa pirja e 15 cigareve në ditë!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 01.11.2020, 20:12

Ky ishte viti kur të gjithë filluan distancimin shoqëror. Kjo ka bërë që mosha e tretë të jetë ndier e vetmuar, por jo vetëm. Vetmia shkakton probleme në trup më shumë sesa pirja e 15 cigareve në ditë. Duke u nisur nga kjo shkenctarët Izraelit dhe Japonezë kanë gjetur zgjidhjen.

Kompania izraelite Intuit Robotics ka filluar testimin e një roboti i quajtur "ndihmës për plakjen më të lumtur". Ky robot do të jetë shoqëruesi i personave në moshë të thyer. Ai do ti kujtojë ato për ilaçet, gjumin, filmat e dëshiruar, do të kalojnë kohë sëbashku duke bashkëbiseduar për tema të ndryshme, do të organizojnë lojëra etj, shkruan The Guardian.

"Ai ndihet ndonjëherë sikur të jetë në të vërtetë një shok ose shoqe, ose një person që është në të vërtetë atje", thotë një grua në videon dëshmuese. "Ai është i mahnitshëm", thotë një tjetër.

Ajo që mund të mos e dini është se biznesmenët japonezë gjithashtu po dynden për të blerë “të dashurën robot”. Për rreth 2,800 dollarë plus një tarifë mujore, blerësit mund të blejnë të dashurën e tyre.

Për të mos mjaftuar kjo, kompanitë japoneze kanë krijuar “motrën robot”. Shumë familje janë të shqetësuara për fëmijët e tyre që qëndrojnë gjatë gjithë kohës të vecuar nga shoqëria. “Motra robot” do i largojë ato nga vetmia dhe nga ndarja me shoqërinë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit