JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Karantinë e dytë? Flasin ekspertët: Shqipëria vetëm 30 të infektuar larg
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24/09/2020 1:20

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

A do të ketë një rikthim të karantinës në Shqipëri? Sipas ekspertëve të shëndetit kjo gjë do të ndodhë vetëm nëse numri i të prekurve me koronavirus do të kalojë shifrën 200 brenda 10 ditësh. Epidemiologu dhe zv/drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku ka deklaruar se nga raportimet ditore, vendi ynë është ende larg këtij pragu për t'iu rikthyer karantinës. Ndryshe nga vendet fqinje, të cilat po e marrin në konsideratë një rimbyllje, vendi ynë duket se nuk do të shkojë deri në një pikë të tillë.

Nga ana tjetër Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, theksoi faktin se edhe pse forca infektuese e virusit ka rënë, mesi i tetorit mund të sjellë një rritje të rasteve për shkak edhe të gripit sezonal.