Pas xhirove me jaht, Sokol Topçiu i FARMANET “kullufit” 285 milionë të tjera nga Agim Ismaili i burgjeve

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 11.08.2020, 22:20

Sokol Topçiu i kompanisë farmaceutike FARMANET rezulton të jetë njëri prej atyre individëve të panjohur që befas “fati i ra nga qielli” dhe u bë me para. Mirëpo fati zakonisht nuk është kaq dorëlëshuar sa duket, dhe gjasat më të mëdha janë që pas këtij individi të fshihet njëri nga ujqërit e vjetër të tenderave të shëndetësisë.

Për momentin nuk dihet saktësisht se cili mund të fshihet pas tij, por ajo çka dihet është se milionat e buxhetit të shtetit po bëhen rrush e kumbulla në duart e këtij individi që më pas i shpërndan tek “padroni”. Vetëm pak kohë më parë në media u publikua se Sokol Topçiu kishte blerë edhe një jaht në emër të kompanisë së tij FARMANET, dhe se dikush nga zyrtarët e shtetit që më shumë gjasa e kishte favorizuar, bënte xhiro me jahtin e tij.

Sokol Topçiu u lakua ndër të tjera në rastin kur në vetëm 10 ditë fitoi tendera me vlerë rreth 3,5 milionë euro pa garë për masa mbrojtëse anti COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë. Gjithashtu përveçse nga kjo ministri, kompania e tij ka marrë shuma të mëdha edhe nga dy ndër institucionet më të përfolura për korrupsion siç janë OSHEE dhe Posta Shqiptare.

Por duket se kohët e fundit në listën e atyre që shpërndajnë para për xhepat e Topçiut, është shtuar edhe Agim Ismaili, Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve. Kështu nëpërmjet një tenderi që mban numrin e referncës REF-61674-06-17-2020, rezulton se kompania FARMANET Sokol Topçiut ka garuar me veten e vet dhe natyrisht ka fituar.

Bëhet fjalë për procedurën e prokurimit me objekt “Blerje materiale mjekësore dhe stomatologjike për nevojat e të dënuarve në IEVP-të”. Nga kjo procedurë Topçiu i ka shtuar portofolit të tij edhe rreth 285 milionë lekë të vjetra të tjera me TVSH. Dhe siç ndodh rëndom në të tilla raste, vlera e ofruar nga Sokol Topçiu është sa 93,77% e fondit limit. Bravo Sokol, pushime të mbara në jaht!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit