Artur Kadareja i “BIOMETRIC”, pas 31 milionë eurove tek shëndetësia, merr dhe 40 milionë lekë të Sandër LLeshi

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.07.2020, 22:17

Kompania BIOMETRIC ALBANIA SH.P.K. e cila ka për administrator dhe ortak të vetëm Artur Kadarenë, ka fituar që nga viti 2012 e deri më sot, rreth 31 milionë euro tendera nga spitalet dhe institucionet shëndetësore në vend. Nëse i hedh një vështrim institucioneve të cilat i kënë dhënë tendera, mësohet se janë thuajse të gjitha spitalet e vendit.

Kështu, kjo kompani ka përfituar tendera nga QSUT, Spitali Mirditë, Spitali Pukë, Spitali Pogradec, Spitali Kukës, Materniteti Tiranë, Sanatoriumi Tiranë, Spitali Delvinë, Spitali Elbasan, Spitali Mallakastër, Spitali Shkodër, etj, etj, pra praktikisht thuajse nga çdo spital i vendit.

Mirëpo duket se përveç miliona eurove në shëndetësi, kjo kompani “ha bukë” edhe në fusha të tjera, siç është përshembull Ministria e Brendshme e Sandër Lleshit. Kështu rezulton se me tenderin me numër reference REF–58679-05-20-2020 dhe me objekt “Blerje materiale për ADN për ekstraktim-kuantifikim”, kjo kompani ka fituar rreth 40 milionë lekë të vjetra në një garë tepër çuditshme.

Themi kështu, pasi në garë kanë marrë pjesë 4 kompani dhe fitues është shpallur firma me ofertën më të lartë, pikërisht BIOMETRIC ALBANIA SH.P.K. Kështu, Operatori Ekonomik “ALMedical”, sh.p.k ka ofruar 2,900,000 (dy milion e nëntëqind mijë) lekë pa TVSH, operatori Ekonomik “KRIJON”, sh.p.k nuk ka paraqitur ofertë ekonomike, ndërsa Operatori Ekonomik “LEL-Medical”, sh.p.k. ka ofruar 3,050,000 (tre milion e pesëdhjetë mijë) lekë pa TVSH.

Për çudi është kualifikuar BIOMETRIC ALBANIA SH.P.K. që ka paraqitur dhe ofertën më të lartë, përkatësisht 3,357,000 (tre milion e treqind e pesëdhjetë e shtatë mijë) lekë pa TVSH. Të gjithë kompanitë e tjera janë skualifikuar për mos plotësim kriteresh.

Kjo kompani, dhe administratori i saj, rreshtohen midis atij grushti të vogël njerëzish që marrin gjithmonë tenderat e shëndetësisë si Sokol Topçiu, Tom Doshi apo Vilma Nushi. Nuk dihet në fakt se cili qëndron në realitet pas kësaj kompanie, por duket se është goxha “peshk i madh”, duke patur parasysh shifrat të cilat i ka marrë dhe vazhdon t’i marrë deri më sot.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit