Sondazhi/ 84% e shqiptarëve: Sandër Lleshi po dëmton interesat kombëtare me nismën për tabelat e rrugëve me dy gjuhë!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 25.06.2020, 01:03

Sipas dy VKM-ve të propozuara nga ministria e Brendshme, një grupim prej 300 personash që pretendojnë se i përkasin një pakice kombëtare mund t'i drejtohen një komisioni të ngritur në këtë ministri për njohje formale të tyre.

Sipas VKM-së parë, do të ngrihet një komision Ad Hoc, i cili do të përbëhet prej 13 anëtarësh, që do të vlerësojnë kërkessat e reja për t'u njohur si pakica kombëtare.

Komisioni pritet të ngrihet me urdhër të kryeministrit Rama dhe do të drejtohet nga zv.ministri i Brendshëm dhe tre akademikë, të cilët do të vlerësojnë kërkesat për njohje si pakicë e re kombëtare.

Nisma në fjalë u kundërshtua edhe nga Instituti i Historisë pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, ku specialistët e fushës kanë theksuar se ngritja e këtij komisioni është jo vetëm e panevojshme, por edhe e dëmshme për interesat kombëtare.

Po ashtu, Avokati i Popullit ka kundërshtuar numrin prej 300 personash, të cilët duhet të paraqisin kërkesën për të marrë statusin e pakicës kombëtare.

Pas një shekulli, vendi ynë njeh zyrtarisht të drejtat e 9 pakicave kombëtare, të cilat janë ato greke, maqedonase, boshnjake, aromune, rome, egjiptjane, malazeze, serbe dhe bullgare.

Përveç kësaj, ministria e Brendshme propozoi edhe një tjetër VKM të dytë, sipas së cilës në çdo njësi administrative në të cilën 20 % e popullsisë është pjesë e minoriteteve të njohura zyrtarisht, do të kenë të drejtën e përdorimit të gjuhës së tyre në komunikimet me pushtetit vendorë.

Po ashtu, do të lejohet edhe përdorimi i tabelave të rrugët në dy gjuhë. Duhet theksuar se në zonat ku banojnë minoritarë grekë janë shkaktuar incidente dhe provokime të shumta sa i përket tabelave, ku këta të fundit kanë vendosur herë pas here gjuhën greke para asaj shqipe në tabelat e rrugëve, duke sfiduar haptazi shtetin tonë, por edhe duke provokuar banorët vendas.

Nëse do të marrin edhe dakordësinë e kryeministrit Rama, dy projektvendimet do të miratohen në mbledhjen e qeverisë dhe më pas do të hyjnë në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare.

Në lidhje me këtë çështje, e cila ka shkaktuar një debat të gjerë publik, JOQ Albania zhvilloi një sondazh, ku thelbi ishte nëse kjo nismë e ministrisë së Lleshit dëmton interesat kombëtare, për të krijuar një panoramë më të qartë të opinionit të qytetarëve shqiptarë.

Në sondazhin e publikuar në faqen tonë në "Faceboook", ku kanë marrë pjesë më shumë se 9 mijë persona, 84% e qytetarëve janë të bindur se me këtë veprim Sandër Lleshi është duke dëmtuar interesat kombëtare, ndërsa vetëm 16% të tjerë mendojnë se kjo nismë nuk ka asgjë të keqe dhe se duhet mbështetur.

Pyetja e sondazhit ishte:

Sandër Lleshi bën gati draftin që në zonat ku të paktën 20% e banorëve janë minoritarë, tabelat e rrugëve të bëhen në dy gjuhë. A po i dëmton Sandër Lleshi me këtë veprim interesat kombëtare?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit