JOQ Albania
Home

Akuza të rënda nga Anglia: Ndeshja e Champions Leagues shkaktoi 41 viktima
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 25/05/2020 9:43

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vazhdojnë ende akuzat se ndeshjet e futbollit me tifozë ishin shkaktarët e përhapjes së koronavirusit në Eyuropë. Kësaj here, nën shënjestër është vënë sfida e Ligës së Kampionëve midis Liverpool dhe Atletico Madrid më 11 mars.

Gazeta britanike "Sunday Times" raportoi se ardhja e rreth 3 mijë tifozëve të Atleticos në Mbretërinë e Bashkuar shkaktuan përhapjen e infeksionit në zonën e Liverpoolit, madje janë shkaktuar edhe 41 viktima.

UEFA u kritikua ashpër për vendimin për të mos anuluar lojën ose për të luajtur para stendave boshe. Një ditë më vonë, kampionati spanjoll i futbollit u pezullua përkohësisht për dy javë, dhe pastaj në kohë të pacaktuar.

Sipas kryeministrit të Spanjës, Pedro Sanchez, La Liga mund të vazhdojë më 8 qershor, dhe data e saktë pritet javën e ardhshme. Premier Liga e Anglisë nuk ka caktuar ende një datë për vazhdimin e garave. Pritet që trajnimet normale të vazhdojnë vetëm në mes të qershorit.