JOQ Albania
Home

Momenti që nxiti debat në Gjermani, futbollistët puthen në kohë pandemie
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 18/05/2020 13:49

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Bundesliga gjermane rifilloi futbollin më 16 maj pas një periudhe pezullimi prej 2-muajsh. Java e 26-të rinisi me polemika pasi futbollistët harruan të zbatojnë rregullat e COVID-19.

Një episod që ka shkaktuar shumë debat ishte ai Hoffenhaim-Hertha Berlin, ku lojtari i Herthës, Dedrik Bojata në një moment i afrohet shokut të skuadrës dhe duket sikur i dhuron një puthje.

Megjithatë, vetë futbollisti pas ndeshjes e mohoi këtë duke theksuar se gaboi me të vërtet, por thjesht i duhej të këshillonte shokun e tij për një goditje të lirë.

Bojata sqaroi:

Nuk ishte një puthje, as festim. Kërkoj falje që vendosa duart në fytyrën e Marko Grujiç. Po i jepja disa këshilla mbi një goditje të lirë. Sigurisht, tani që luajmë në këto rrethana duhet të jemi më të kujdesshëm. Duhet të adaptohemi me mënyrën e të luajturit apo festimet”.