JOQ Albania
Home

Kishte simptoma të ngjashme me ato të koronavirusit, ndërron jetë në spital vogëlushja 8-vjeçare
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 03/04/2020 1:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një lajm tragjik vjen nga SHBA-ja, ku një vogëlushe 8-vjeçare ka ndërruar jetë disa orë pasi kishte bërë testin për koronavirus.

Adisson Pope, vetëm 8-vjeçe, nga Qarku Clay në Teksas, vdiq në Qendrën Mjekësore të Fëmijëve në Fort Worth, mbrëmjen e së mërkurës.

Ajo u dërgua me urgjencë në Spitalin Rajonal pranë shtëpisë së saj, ku mjekët kryen një test Covid-19, pasi ajo filloi të shfaqte simptoma të ngjashme me ato që paraqesin pacientët me koronavirus.

Stafi i spitalit tha se ata e trajtuan vogëlushen 8-vjeçare me të gjitha masat e nevojshme për të minimizuar përhapjen e mëtejshme të infeksionit.

Addison ndërroi jetë pak orë pasi ishte dërguar në spital, duke humbur betejën me sëmundjen e saj, e cila ende nuk është diagnostikuar, pasi nuk ka dalë akoma rezultati i testit.

Mjekët janë ende në pritje të rezultatit, ndërkohë që zëdhënësja e Spitalit Rajonal shprehet se rezultati ka "të ngjarë të jetë negativ".

Një llogari në GoFundMe u krijua në rrjet për të mbledhur para për familjen e Adisson.

Ajo ishte nxënëse në shkollën fillore Henrietta.

Burimi: Metro|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania