JOQ Albania
Home

Mbi 79,000 të infektuar dhe 1004 viktima nga koronavirusi në Gjermani
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 03/04/2020 0:23

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Në Gjermani numri i të infektuarve me Covid-19 ka shkuar në më shumë 79,000 persona. Raportohet se numri i personave që kanë humbur jetën deri më tani nga koronavirusi në Gjermani është 1004.

Rajoni më i prekur në Gjermani nga Covid-19 vazhdon të mbetet ai i Bavarisë. Thirrjet për të qëndruar në shtëpi dhe për të respektuar distancimin social vazhdojnë edhe në Gjermani.

Kancelarja Angela Merkel tha se kufizimet do të vazhdojnë deri në 19 prill. Lajmi i mirë që është dhënë nga Drejtori i Shoqatës së Spitaleve në Gjermani, Gerald Gass është numri i shtretërve është shtuar në Gjermani. E ditur bëhet se tani në spitalet në Gjermani janë 40,000 shtretër.

Dhe sipas asaj që ka deklruar Gass, 30,000 prej tyre kanë një respirator.

Burimi: Bild/ Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania