Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia e Veriut brenda vitit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 31.12.2019, 21:59

Nga Janari deri në dhjetor të vitit që po lëmë pas 163 mjekë kanë kërkuar vërtetime nga Oda e Mjekëve për të dalë jashtë vendit.

Të dhënat zyrtare të Odës së Mjekëve tregojnë se gjatë 5 viteve të fundit numri i mjekëve që kanë kërkuar të migrojnë ka arritur gjithsej në 794. Provimin për mjek gjatë 5 viteve të shkuara e kanë kaluar 1.820 mjek, ndërsa vetëm në vitin 2019 me licenca janë pajisur 398 studentë të mjekësisë të cilët kanë marrë titullin mjek.

Megjithatë Oda e Mjekëve publikoi edhe shifra optimiste të cilat tregonin se 100 nga 171 mjekët nga sesioni i parë i provimit janë shprehur se punësimin e tyre do ta kërkojnë në Maqedoni.

Ikja e Mjekëve ndër vite:

Në vitin 2015 – 171

Në vitin 2016 – 162

Në vitin 2017 – 120

Në vitin 2018 – 178

Në vitin 2019 – 163

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit