Maqedonia e Veriut “ngutet” me miratimin e protokollit me NATO-n

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 31.12.2019, 14:58

Njohësit e çështjeve të integrimeve, thonë se nuk është aspak problem që Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ta miratojë para kohe protokollin për anëtarësimin e vendit në NATO, kjo për shkak të afateve për shpërbërjen e kuvendit, si pasojë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të caktuara për pranverën e vitit 2020.

Këto komente vijnë pasi Qeveria e Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e mbajtur më 28 dhjetor, ka konfirmuar tekstin e propozim-ligjit që ka të bëjë me marrëveshjen përfundimtare për anëtarësimin në NATO, të cilin të hënën e dorëzoi në kuvend për miratim. Qeveria me këtë ka kërkuar nga deputetët ratifikimin e përkohshëm të protokollit për anëtarësimin e vendit në NATO, por propozim-ligji pritet të hyjnë në fuqi pasi të botohet në Gazetën Zyrtare.

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut duhet të shpërbëhet më 11 shkurt, si pasojë e marrëveshjes ndërmjet partive politike, që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare më 12 prill të vitit 2020.

Ndërkohë, ende mbetet pikëpyetje se kur Parlamenti i Spanjës do ta ratifikojë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, pasi në këtë shtet që është anëtare e NATO-s, ende nuk ka një marrëveshje për formimin e qeverisë së re, pas zgjedhjeve të mbajtura në nëntor.

Prandaj, ligji që ka të bëjë me marrëveshjen përfundimtare për anëtarësimin në NATO do të dërgohet në Uashington, pasi Spanja ta ketë ratifikuar protokollin për pranimin e Maqedonisë së Veriut në Aleancën Veri-Atlantike.

Ismet Ramadani, kryetar i Këshillit Veri-Atlantik në Maqedoni të Veriut, për Radion Evropa e Lirë, thotë se kjo përbërje parlamentare meriton ta miratojë tekstin e propozim-ligjit për ratifikimin e marrëveshjes së Aleancës Veri-Atlantike.

“Unë mendoj se nuk prishë punë dhe nuk ka fare problem që protokollin e anëtarësimit në NATO ta miratojë kjo përbërje parlamentare. Madje, do të thosha se kjo përbërje parlamentare e meriton ta ratifikojë protokollin. Këtu Brukseli nuk përbën fare problem, do të thotë do ta japë dritën jeshile që të kalojë protokolli në fjalë, meqë një gjë të tillë e diktojnë rrethanat për shkak të shpërbërjes së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut si rrjedhojë e zgjedhje të parakohshme parlamentare”, thotë Ramadani.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit