Nxënësja 10-vjeçare lavdërohet në rrjet, kjo ishte pyetja që refuzoi t’i përgjigjej në detyrat e shtëpisë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 31.12.2019, 01:09

Një nxënëse shkolle i shkroi një shënim mësuesit të saj, duke i shpjeguar pse ajo nuk kishte pranuar t'i përgjigjet njërës prej pyetjeve të detyrave të shtëpisë, të cilën e konsideroi si "fyese" dhe "të pasjellshme".

10-vjeçarja Rhythm Pacheco, u lavdërua për veprimin e saj, pasi nëna e saj, Naomi e ndau përgjigjen e shkruar në libër të së bijës në internet.

Naomi zbuloi atë që vajza e saj kishte shkruar, kur kjo e fundit e thirri një mbrëmje, ku i tha se nuk po i përgjigje një pyetjeje në detyrat e shtëpisë së matematikës, pasi e gjykonte "të gabuar".

Dhe pyetja ishte:

Tabela në të djathtë tregon peshën e tre nxënësve të klasës së katërt. Sa kg më e rëndë është Izabela se nxënësja më e lehtë?

10-vjeçarja beson se pyetja ishte fyese për vajzat e reja, të cilat mund të ndjehen të pasigurta për trupat e tyre, dhe dëshironta t'ja tregojë këtë gjë edhe mësuesit të saj si referencë për të ardhmen.

Ajo rrethoi pyetjen në fletën e punës të matematikës dhe shkroi:

E tepërt! Më falni, nuk do t'i përgjigjem kësaj pyetje, është e pasjellshme.

Më pas ajo i shkroi një shënim mësuesit të saj, duke i shpjeguar pse nuk mund t'i përgjigjej pyetjes në fjalë.

Ndër të tjera në shënim thuhet:

Gjykimi i peshës së njerëzve, nuk është diçka e mirë."

Veprimi i vajzës bëri bujë të madhe në shkollë, saqë detyroi edhe autorin e programit mësimor të reagonte. Duke kërkuar ndjesë për ata që mund të jenë shqetësuar nga pyetja, ai tha se ankesa e vogëlushes 10-vjeçare do të merret seriozisht.

Burimi: Unilad|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit