‘Nuk ka vit të ri për ne’, banorët në Vorë jetojnë në shtëpi të pabanuara, bëjnë apelin rrëqethës

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 30.12.2019, 16:57

Banorët në Vorë vijojnë ende të jetojnë në kushte të mjerueshme pas tërmetit.

Madje një familje e përbërë nga gjashtë persona jeton në shtëpinë e pabanuar, ku i është vënë edhe kryqi i kuq për rrezikshmëri.

Familjarët shprehen se kanë shkuar të jetojnë në çadra, mirëpo i kanë nxjerrë nga aty dhe për pasojë janë kthyer në banesën e dëmtuar.

Ata ende nuk dinë se çdo bëhet me fatin e tyre, por nga shteti presin që t'i ndihmojë me një shtëpi.

Ata shprehen për Ora News:

Shkuam në çadër, edhe atje na nxorën dhe erdha në shtëpi.

Banorët ankohen se nuk kanë ku të shkojnë pasi me stinën e dimrit është e vështirë për të qëndruar dhe në çadër.

Më tutje theksojnë:

Nusen e kam me tension të ulët, pa punë, pa shtëpi, pa ekonomi. Kemi fjetur jashtë.

Edhe pse në prag të Vitit të ri ende nuk kanë nisur përgatitjet dhe pse dëshirën festive nuk e fshehin.

Asgjë nuk kemi bërë. Nuk ka vit të ri për ne.

Thirrja e tyre është që shteti ti ndihmojë me shtëpi dhe jo bonus qiraje.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit