Artistë dhe aktivistë protestë para Bashkisë së Tiranës, kërkojnë informacion për projektin e Teatrit Kombëtar

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 30.12.2019, 11:14

Alenaca për Mbrojtjen e Teatrit janë duke zhvilluar një protestë para Bashkisë së Tiranës. Ata kërkojnë kërkojnë informacion për projektin e Teatrit Kombëtar.

Në protestë shihen shumë figura të njohura të artit shqiptar, por edhe të shoqërisë civile.

Aktori Mehdi Malkaj dhe pedagogu Ervin Goci kanë folur gjatë zvillimit të kësaj proteste.

Goci u shpreh:

“Unë kam sjellë dokumentet , është kërkesa e 18 tetorit. Ky kemi një institucion të mbajtur peng. Në vend që të bëhet detyra kemi mungesë totale transparence. Ne denoncojmë mungesën e transparencës. Ne duam që për titullarët e bashkisë të filloj një hetim. Çfarë janë këto shkelje në sytë e publikut. Projekti ka mungesë totale transparence. Bashkia nuk na jep informacion për projektin”.

Ndërsa aktori Mehdi Malkaj tha:

Do ishte më mirë që kryetari të ndërtonte për ata të prekurit nga tërmeti. Tani jemi çetë partizante, zogiste, ose çfarë çete jemi ne? Jemi të armatosur apo s’jemi të armatosur, u bëtë bashkë, u bë batalion. Unë ndihem mirë që jam pjesë e çetë”.

Kujtojmë se vetëm pak ditë më parë një anëtar i këshillit Bashkiak të Tiranës denoncoi se projekti për shembjen e taetrit është mbaruar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit