Si tentoi “princi” shqiptar i drogës të rrëmbente Princin e Kurorës në Norvegji?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.12.2019, 09:42

Portali i specializuar britanik, Royal Central, ka publikuar së fundmi detaje nga një histori e shumëpërfolur në botën e mbretërive europiane. Bëhet fjalë për një plan për rrëmbimin e Princit të Kurorës në Norvegji në vitin 1999.

Përpjekja për pengmarrjen e Princit Haakon është mbajtur sekret për një kohë të gjatë.

Risultato immagini per Haakon"

Princi Haakon

Po kush do e rrëmbente atë?

Bëhet fjalë për një tjetër “princ”. Në vitin 1999, mafia shqiptare kishte në plan të rrëmbente Princin Haakon.

Lideri i mafias, kosovari Princ Dobroshi drejtonte një rrjet që trafikonte heroinë në Europë në atë kohë. Në vitin 1993 ai ishte arrestuar në Norvegji dhe në vitin 1994 u dënua me 14 vite burg për trafik heroine.

Në një operacion të koordinuar, ai u arratis nga burgu në vitin 1997, duke udhëtuar drejt Kroacisë ku iu nënshtrua një operacioni plastik në fytyrë. Më vonë u vendos në Çeki, ku dominoi trafikun e drogës.

Në vitin 1999 u kap dhe u rikthye në Norvegji për të mbaruar dënimin. Në atë kohë, mafia shqiptare planifikonte të rrëmbente Princin e Kurorës për ta përdorur si shkëmbim për lirimin e kreut të mafias nga burgu.

Menjëherë u shtuan masat e sigurisë rreth Princit. Në janar të vitit 2000, Dobroshi u lirua dhe u dërgua në Kosovë, ku jeton prej asaj kohe. Së fundmi, Dobroshi u arrestua pas një sherri banal në Pejë.

Risultato immagini per Princ Dobroshi"

Princ Dobroshi

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit