Në çadër edhe natën e ndërrimit të viteve, kryefamiljari bën apelin e fortë teksa struken në batanije

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 29.12.2019, 19:53

Një familje në Fushë-Mamurras të Kurbinit vijon të përjetojë drama edhe pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit.

Pasi banesa iu shemb, familja Tarja vazhdon të qëndrojë në çadër edhe në këto ditë të ftohta dimri ku era fryn pa pushim.

E vetmja gjë që kërkojnë është vetëm një strehë, pasi kryefamiljari shprehet se është e rrezikshme qëndrimi në çadër.

Ai tha për 'Abc Neës':

Është e rrezikshme, kam vajzën, familjen. Nuk rrihet në çadër.

Ndërkohë, vajza 13-vjeçare e quajtur Alma, thekson se ka shumë ftohtë dhe qëndron gjatë gjithë kohës në batanije.

Vajza thotë:

Shumë ftohtë në çadër çdo natë fryn erë, nuk mund të rrihet këtu.

Në të njëjtën lagje jeton edhe familja Myftari me 6 anëtarë, mirëpo shteti nuk i ka ofruar asnjë strehë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit