Punët në gjyqësi po zhvillohen ngadalë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.12.2019, 16:58

Nuk jam i kënaqur se si qëndrojmë me drejtësinë. Në luftë jemi me mbetjet e asaj që ishte Svarovski-gjyqësi. Me atë gjyqësi jemi rrahur dhe për shkak të asaj jo deri në fund ndoshta në këtë fazë mund ta zbatojmë drejtësinë, e cila është aq e nevojshme në shoqërinë tonë. Ai është objektivii i fundit, thotë kryetari i qytetit të Shkupit Petre Shilegov në intervistën javore të Radios Evropa e Lirë.

Sipas tij, punët ngadalë zhvillohen në gjyqësi, por jo në të gjitha, por në atë në fushën e të cilit është vendosja për krimin. “Kryesisht flasim për një gjykatë në shtet atë Themelore, dhe një gjykatë në shtet e Apelit”, tha Shilegov.

Nuk konsideron se pakënaqësia eventuale nga puna e kryetarëve të komunave mund të reflektohet në zgjedhjet e parakohshme që, siç thotë, populli është i urtë, di t’i ndajë punët dhe saktë e di për çka dhe për ç’farë politika voton. Në tre vitet e fundit nuk sheh tha, gabime fundamentale dhe strategjike në sjelljen e vendimeve politike të LSDM-së, por gabime të vogla dhe njerëzore të bëra. Megjithatë theksoi se për dy vjet e gjysmë vendi bëhet anëtare e NATO-s.

Në lidhje me atë nëse Sistemet energjetike të qytetit (SEQ) do ta ndërtojë rrjetin për furnizim me gaz, kryetari i komunës u përgjigj se sinqerisht shpreson, dhe se Qyteti do të dalë nga, siç tha, labirinthet juridike në të cilat gjendet marrëveshja koncesionale me BEG.

Shilegov në intervistë thotë se përmes grupit të deputetëve të LSDM-së ka dorëzuar kërkesë për ndryshime të Ligjit për ndërmarrjet publike, me çka do të mundësohet Qyteti i Shkupit të vendosë kontroll të tërësishëm mbi Drizllën. Pret, tha se kjo nuk do të jetë lëndë e tregtimit politik dhe se duhet edhe në mënyrë unanime të sillet me qëllim që qyteti të vendosë edhe kontroll faktik ndaj atij kapaciteti. Ajo është edhe mënyra e vetme, siç tha, të pastrohen paqartësitë dhe frika që ekziston te qytetarët për Drizllën.

Me buxhetin e miratuar të qytetit të Shkupit do të bëhet vazhdimësia e projekteve infrastrukturore të cilat kanë filluar në vitin 2019, dhe siç tha Shilegov do të jenë seriozisht të dukshme në vitin 2020-2021. Në buxhet janë parashikuar edhe mjete për rritje të pagave të zjarrfikësve.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit