Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, si ra në kurthin e policisë i riu shqiptar

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 29.12.2019, 10:06

Një 29-vjeçar i shumëkërkuar shqiptar është vënë në pranga nga policia italiane.

Raportohet se i riu shqiptar ishte shpallur në kërkim në Belgjikë, pasi akuzohet se drejtonte një rrjet trafiku të qenieve njerëzore, krim për të cilin rrezikon deri në 20 vjet burg.

Një gjykatë belge kishte lëshuar urdhër-arresti për shqiptarin, por ai ishte zhdukur. 29-vjeçari drejtonte një rrjet trafikantësh shqiptarë, që dërgonin njerëz në mënyrë ilegale nga Afrika e Azia drejt Europës, kryesisht drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Shqiptari u arrestua pas një kurthi të ngritur nga karabinierët, të cilët kishin informacione se ai kishte një të dashur në fshatin Monteroni D'Arbia në provincën e Sienës në Itali.

Autoritetet italiane vunë mbajtën nën mbikëqyrje të dashurën e tij, duke llogaritur që shqiptari mund të shfaqej një ditë.

Dhe kështu ndodhi. Të shtunën ai shkoi për të vizituar të dashurën e tij, por u përball me prangat e policisë.

Ai do të ekstradohet drejt Belgjikës ditët në vijim.

Burimi: Corriere di Siena|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit