E turpshme! Pasi iu hoqi shpërblimin e fundvitit, qeveria s’iu jep as pagesën e dhjetorit të verbërve

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 29.12.2019, 02:05

"Shpirtligësia" e qeverisë duket se ka arritur majat së fundmi!

E themi këtë, pasi qeveria ka vendosur përjashtimin e 13.500 personave të verbër në të gjithë vendin nga shpërblimi i fundvitit.

Lajmi është bërë me dije nga Shoqata Kombëtare e të Verbërve, e cila në një deklaratë për mediat, u shpreh se ky vendim përbën një akt diskriminues në raport me grupet e tjera të margjilizuara.

Sikur të mos mjaftonte kjo, të verbërit ankohen se nuk kanë marrë ende pagesën mujore të paaftësisë, duke rrëzuar deklaratën e ministrisë së Financave, e cila e kishte bërë fakt të kryer.

Kreu i kësaj shoqate, Ardian Hysa, ka akuzuar qeverinë për diskrimin ndaj komunitetit të personave që nuk shikojnë.

Sipas tij, të verbërit janë të vetmit ndër grupet e margjinalizuara që s'do të marrin shpërblim për festën e fundvitit.

Ai thekson se të gjitha qëndrimet e qeverisë ndaj të verbërve nuk janë rastësi dhe se ato janë kritikuar edhe nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB).

Në një prononcim për News24, ai u shpreh:

Problemi I vonesës së pagave të personave me aftësi të kufizuar është një histori e vjetër që arriti kulmin në fund të vitit 2013. Qeveria e majtë e sapoardhur në pushtet akuzoi ish qeverinë Berisha se i kishin harxhuar paratë në fushatën elektorale duke lënë për muaj të tërë pa paga personat pak. Vetë kryeministri rama në dhjetor të atij viti premtoi shlyerjen e plotë të borxhit ndaj këtij komuniteti të vuajtur si dhe zgjidhjen përfundimtare të problemit duke nisur nga janari 2014."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit