Gruaja mbledh 2.400 paund për të shpëtuar nga thertorja 4.000 pula

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.12.2019, 15:18

Një grua që i do shumë kafshët ka shpëtuar 4.000 pula nga therja e sigurt. Ajo mblodhi 2.400 paund në 36 orë për të ndaluar kamionin që po vinte për t'i çuar në thertore.

Mel James ndërmori veprimin pasi pa postimin në Facebook të një fermeri në zonë i cili bëri apel që dikush të merrte pulat pasi nuk bënin më vezë.

Sidoqoftë, Mel zbuloi se fermeri kishte edhe 3000 pula të tjera që ishin destinuar për zinxhirin ushqimor, si pjesë e një kontrate me një firmë transporti.

Fillimisht vendosi që të merrte sa më shumë pula që të ishte e mundur por më pas mori vendimin ti blinte të gjitha.

43-vjeçarja tregoi se fermeri i tha se nëse donte të shpëtonte 1000 pula atëherë do të duhet ti merrte të gjitha pasi ai duhet të siguronte një kuotë të caktuar për të përmbushur kontratën e tij.

Ajo u shpreh:

Kisha mjaftueshëm para për 1000 pulat e para por më duhej të gjeja para për ti shpëtuar jetën shpendëve të tjerë”.

Por fermeri i tha se duhet ta zgjidhte brenda 2 ditësh në të kundërt do merrte kompaninë për ti therur.

Mel, i cili ka shtatë mace dhe tre qen, hapi një faqe Go Fund Me për të mbledhur 2.400 paund për 3.000 pulat për të ndaluar kamionin. Ajo arriti të mblidhte paratë për 36 orë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit