E tregon studimi i fundit, pse burrat që tradhtojnë nuk ndahen nga gratë e tyre?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.12.2019, 13:15

Një studim zbuloi se 2.2% e të martuarve raportuan se kishin pasur më shumë se një partner gjatë një viti. Në përgjithësi, sipas studiuesve, midis 15-25% të amerikanëve të martuar kanë afera dhe burrat kanë më shumë të ngjarë të tradhëtojnë sesa gratë.

Por pse burrat që tradhëtojnë nuk duan të ndahen nga gratë e tyre?

 • Shtëpia e tij është akoma vendi më i mirë, sipas mendimit të tij.

Ai ju njeh shumë mirë, ju gatuani për të dhe kujdeseni për fëmijët. Ai është i kënaqur me jetën e tij dhe është në kërkim të një aferë sepse dëshiron të provojë diçka të re, jo domosdoshmërisht sepse dëshiron të ndryshojë jetën e tij. Shtëpi burrin është një si një kështjellë e madhe dhe e bukur.

Ai as nuk e mendon të largohet nga shtëpia. Nuk e dëshiron këtë sepse, pa gruan e tij, do të ishte e vështirë për të menaxhuar shtëpinë. Ndoshta nuk ka më dashuri apo pasion, por ka miqësi dhe respekt. Ai thjesht dëshiron një zonë rehatie, ku mund të bëjë sy gjumë më të mirë.

 • Ai po kërkon vetëm një “pushim”.

Një psikolog tha në një intervistë se tradhëti ndodhin edhe kur marrëdhënia është shumë e mirë mes tyre. Ata janë nje familje e qetë dhe e lumtur, të dy kanë dëtyra dhe të drejta. Ekziston një dashuri e madhe mes partnerëve, por meshkujt mund të zgjedhin të tradhtojnë vetëm për një kohë të çlodhen dhe të ndihen aventureskë.

ka shumë nga këto lloje të rasteve kur keni një marrëdhënie të mirë me partnerin tuaj. Ata janë pjesë e një grupi të mirë familjar, të dy kanë detyra, por mashtruesit nuk po kërkojnë ndarje në këtë rast.

 • Ai mendoi se një vajzë e re do e bëjë të lumtur dhe do ndryshojë shumë gjëra.

Kur një partner vendos të tradhëtojë, mendon se do ndihet i lumtur me një vajzë më të re dhe shumë gjëra do ndryshojnë në jeten e tyre, por kjo gjë nuk është e vërtetë. Ata i duan gratë e tyre dhe nuk kanë asnjë përgjigje pse e bënë këtë gjë, nuk gjejnë probleme apo faje tek gruaja, thjesht kanë probleme psikologjike.

 • Ai nuk ka guxim të mjaftueshëm për të ndryshuar plotësisht jetën e tij.

Një ka jetuar me gruan e tij tashmë për 10 vjet dhe ka qenë një burrë dhe baba i përsosur, por papritmas ai takon shpirtin binajk. Terapisti Douglas LaBier e quan këtë një lidhje "Trupi Mind". Kjo ndjenjë e re mund të jetë shumë e fuqishme dhe t'ju konsumojë nga koka tek këmbët.

Ndonjëherë në këto raste, disa burra mund të preferojnë të divorcohen dhe martohen përsëri, por të tjerët nuk mund ta bëjnë këtë. Ata ende kanë një lidhje të madhe me gruan e tyre.

 • Ai ndjen se ka zinxhirë të fortë, si fëmijë ose hipotekë.

Një avokat i cili ka trajtuar shumë divorce, e ndau përvojën e tij, duke thënë se është shumë e dhimbshme të ndahesh, por është veçanërisht e dhimbshme të ndalosh të qenit prind me kohë të plotë. Këto gjëra mund të ndalojnë shumë njerëz që të mos shkurorëzohen, edhe nëse nuk janë të lumtur së bashku.

Ndoshta nuk ka më dashuri midis bashkëshortëve, por përgjegjësitë janë akoma atje dhe këto zinxhirë mund të jenë shumë të fortë.

 • Ai nuk dëshiron të kalojë në dhimbjen e marrjes së një divorci.

Fjala "divorc" ngjall miliona emocione dhe ndjesi të këqija. Do detyrohesh të merresh me avokatë, të luftosh, të ndash pronën dhe të negociosh për menaxhimin e kohës për fëmijët.

Disa burra mund të preferojnë të lënë gjithçka dhe nuk përjetojnë mërzi, zemërim apo nervozizëm. Ai e ka të lehtë të gjejë një të dashur tjetër dhe të jetë i qetë.

Përveç kësaj, ai ende nuk dëshiron të stresojë fëmijët dhe gruan e tij.

 • Ai e kuptoi se bëri një gabim të madh kur kishte një aferë.

Një burrë u hap se e kishte mashtruar gruan e tij me shoqen e saj të ngushtë. Ai e kuptoi plotësisht se ishte një gabim i tmerrshëm, por tani ai ndihet shumë fajtor dhe i mërzitur. Djali nuk e di se çfarë të bëjë ose nëse ai duhet t'i tregojë gruas së tij për këtë.

Sigurisht, ka shumë mendime nëse ai duhet të rrëfejë apo jo, por edhe nëse ajo e mëson këtë tradhëti, ai nuk dëshiron të shkëputet me të sepse ende e do atë.

Do të preferonit të divorcoheshit ose të falnit partnerin tuaj nëse do zbulonit se ai kishte një lidhje? A besoni se është e mundur të dashuroni disa njerëz menjëherë?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit