Politologu: Tërmeti mund t’i shërbejë Ramës për ta zhdukur Veliajn nga qarkullimi

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.12.2019, 00:53

Politologu Arjan Çuri, ka deklaruar se kryeministri Edi Rama mund ta përdorë tërmetin për ta zhdukur politikisht Erion Veliajn.

Sipas tij Rama është narratori më i mirë që kemi për momentin dhe se ka marrë edhe rolin e profetit. Ndërsa ka thënë edhe se tërmeti mund t’i shërbejë Ramës për ta zhdukur Veliajn nga qarkullimi.

Më tej ai ka argumentuar se Rama e ka gati alibinë, i fut një të shtyrë Veliajt dhe se kjo nuk i kushton asgjë.

Deklarata e tij:

“Përfiton Rama, është narratori më i mirë që kemi për momentin. Sigurisht tani që mori dhe rolin e profetit, unë besoj që Veliajn do e fshijë kësaj rradhe. Fakti që po i bie kaq fortë, mundet ta përdori tërmetin Rama për të spastruar të vetmin armik, Veliajn. Tërmeti mund t’i shërbejë Ramës për ta zhdukur Veliajn nga qarkullimi. Rama e ka gati alibinë, i fut një të shtyrë Veliajt, nuk i kushton asgjë Ramës dhe mendoj se do ta shkaktojë, ripërsëritjen e zgjedhjeve lokale, bashkë me të përgjithshmet në 2021, mund t’i rrëzojë vetë lokalet."

Kujtojmë këtu se prej kohësh përflitet se Rama dhe Veliaj kanë nisur një luftë midis tyre. Zërat thonë se Rama ka frikë se mos Veliaj kërkon të marrë drejtimin e PS-së.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit