Nga të brendshmet e kuqe deri te merimangat në bredh/ Zakonet e çuditshme të festave

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 27.12.2019, 20:01

Secili vend ka zakonet e veta dhe traditat për festat e fundvitit. Gratë spanjolle natën e ndërrimit të vitit e kanë për zakon të veshin të brendshme të kuqe prej dantelle.

Kjo bëhet sepse besohet se ato sjellin fat. Natën e Vitit të Ri gratë spanjolle duhet të veshin të brendshme të kuqe, që të kenë fat gjatë gjithë vitit.

Edhe në SHBA ka një zakon të çuditshëm në SHBA. Bëhet fjalë për ‘Kactravecin turshi të Krishtlindjes’.

Kastraveci në shumicën e rasteve është i vërtetë dhe fshihet pas degëve të bredhit. Fëmijët e familjes duhet ta kërkojnë atë. Ai që e gjen atë do të ketë më shumë fat.

Ndërsa në Lituani natën e ndërrimit të viteve edhe pse mund të mos jeni 12 anëtarë, në tryezën tuaj duhet të ketë 12 enë, sepse konciderohet se sjell fat.

Në Ukrainë në bredhin e festave vendosin merimanga dhe pse e bëhet e gjitha kjo?! Edhe në këtë rast bëhet sepse sjell fat.

Burimi: Bild/ Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit